Dog Site - Dog Stuff
Dog Forum | Dog Pictures

Go Back   Chazhound Dog Forum > Dog Discussions and Dog Talk Forums > Dog Food and Recipes


Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #51  
Old 02-03-2009, 10:10 AM
darkchild16's Avatar
darkchild16 darkchild16 is offline
We are Home.
 
Join Date: Oct 2004
Location: Tallahassee Florida
Posts: 21,814
Default

I pay 28 or so dollars for 40# bag of Diamond Naturals and my mom just bought a 15 pounds of nutro lamb as rice for 30 dollars.
__________________

Advice, most needed, is least heeded- Fortune Cookie



Reply With Quote
  #52  
Old 02-03-2009, 10:22 AM
DaVinci DaVinci is offline
Top Dog
 
Join Date: Mar 2008
Location: Northern Minnesota
Posts: 412
Default

I didn't realize that Nutri-Source was made in Perham MN. That is so cool. Vendetta has been picky lately. Today I mixed a handful of Aspen with a handful of Nutri-Source and a handful of PMI exclussive. She liked that.
__________________



People grow through experience if they meet life honestly and courageously. This is how character is built.

Reply With Quote
  #53  
Old 02-03-2009, 02:59 PM
Hairy&Stumpy's Avatar
Hairy&Stumpy Hairy&Stumpy is offline
Top Dog
 
Join Date: Jul 2008
Location: St. Paul, MN
Posts: 344
Default

My adult male is a picky eater...and he hasn't missed a meal with Nutri-source. ?
Reply With Quote
  #54  
Old 02-03-2009, 05:28 PM
ihartgonzo's Avatar
ihartgonzo ihartgonzo is offline
and Fozzie B!
 
Join Date: May 2006
Location: Northern California
Posts: 5,903
Default

I have noticed a bit of an increase. When I buy kibble, it's most often Taste of the Wild, which is around $2/lb. But I have noticed increases in lots of items... not just dog food.

Honestly, knowing what I know, I would go hungry before feeding my dog Dog Chow. It would literally kill me inside. I would feel like I was abusing them, and hurting them. It would keep me up at night! I do know that most of the reason people buy cheapo foods is solely due to a lack of education... because, I mean, why not cut out extra treats and toys and feed a premium food?

Quote:
Originally Posted by Boxer100 View Post
Did anyone notice an increase in the price for Royal Canin food in your area? It is now over $60 for 35 lbs. (MAXI Boxer 26) at my local Pet Depot. The lady that works there says that they increased the prices by $10 of all dry foods of similar bag size. When I went to PetsMart.com, it is still around $50. I don't know whether her store is the only one with the price increase, or Royal Canin increased their prices?
IMHO, Royal Canin has always been overpriced junky food with fancy labels. D: And I would never ever pay that much for corn and by-products. $60 for 35 lbs is the same as super premium grain-free kibbles (Taste of the Wild, for one).
__________________


<3 Erica, Gonzo & Fozzie
Reply With Quote
  #55  
Old 02-04-2009, 11:19 AM
darkchild16's Avatar
darkchild16 darkchild16 is offline
We are Home.
 
Join Date: Oct 2004
Location: Tallahassee Florida
Posts: 21,814
Default

Quote:
Originally Posted by ihartgonzo View Post
I have noticed a bit of an increase. When I buy kibble, it's most often Taste of the Wild, which is around $2/lb. But I have noticed increases in lots of items... not just dog food.

Honestly, knowing what I know, I would go hungry before feeding my dog Dog Chow. It would literally kill me inside. I would feel like I was abusing them, and hurting them. It would keep me up at night! I do know that most of the reason people buy cheapo foods is solely due to a lack of education... because, I mean, why not cut out extra treats and toys and feed a premium food?

IMHO, Royal Canin has always been overpriced junky food with fancy labels. D: And I would never ever pay that much for corn and by-products. $60 for 35 lbs is the same as super premium grain-free kibbles (Taste of the Wild, for one).
When I fed Walker junk he wasnt even getting those I couldnt afford it plaiin and simple. The only way I ate was that I was working at deli in a grocery store so I ate there. The only reason he gets Diamond now is that I have a ride to tractor supply if I didnt he wouldnt be eating it. You do what you have to do
__________________

Advice, most needed, is least heeded- Fortune Cookie



Reply With Quote
  #56  
Old 02-04-2009, 11:03 PM
SpringerLover's Avatar
SpringerLover SpringerLover is offline
Top Dog
 
Join Date: Nov 2006
Location: B-ville
Posts: 3,186
Default

Prices of dog AND cat food are driving me up a wall. Dogs are eating Fromm Salmon. $45 for a 30 pound bag. Ugh. Cat food is expensive too!
__________________
Megan and the Aroha English Springer Spaniels
To Infinity and Beyond! ARCH URO1 UCD Buzz NAC NCC S-NJC O-TN-N TG-N WV-N RL2 RLVX RN ThD CGC 5/4/1998-5/20/2014
The Hallway Monitor Bailey VCD1 RE NAC NCC TN-N CGC 14 years
Puzzle Piece Gabby RLV 8 years
ESRA foster Diego 12 years
Reply With Quote
  #57  
Old 02-05-2009, 10:52 AM
~Jessie~'s Avatar
~Jessie~ ~Jessie~ is offline
Chihuahua Power!
 
Join Date: Oct 2006
Location: Central Florida
Posts: 19,611
Default

I really don't think dog food (kibble) is expensive. When I buy kibble it's Orijen, which is $14/5.5lb bag ($2.54/lb). It takes about 6 weeks to go through with my chihuahuas. So, I spend $2.30/week feeding my dogs.

*Shrugs*

I wish I could average $2.50/lb on my food. I guess I just compare the price of dog food to what I spend, and what I would spend on food for a child. It doesn't seem expensive.
__________________

L to R: Chloe, Rylie, Emma, Tucker, and Rory
My Blog- Chihuahuas are not Sheep
Reply With Quote
  #58  
Old 02-08-2009, 03:10 AM
MisssAshby's Avatar
MisssAshby MisssAshby is offline
Richy Rich HM Twit!
 
Join Date: Jan 2006
Location: Edmond, OK
Posts: 2,978
Default

I'm feeding Nature's Variety raw now but I will still buy a small bag (5.5lbs) of something (high quality) to keep on hand for treats, etc. A 5.5lb bag of EVO is about $17 now -- when I first started buying it I was paying around $12.

Since getting Nomi our raw expense has gone up and is costing about $125 a month (with a couple bags of treats) now since they seem to go up anywhere from $2-4 every 4-6 weeks. I just ordered a meat grinder and will be ordering the supplements I need to start making their raw at home.
Reply With Quote
  #59  
Old 02-08-2009, 08:51 AM
Miakoda's Avatar
Miakoda Miakoda is offline
Top Dog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 7,661
Default

Quote:
Originally Posted by ~Jessie~ View Post
I really don't think dog food (kibble) is expensive. When I buy kibble it's Orijen, which is $14/5.5lb bag ($2.54/lb). It takes about 6 weeks to go through with my chihuahuas. So, I spend $2.30/week feeding my dogs.
*Shrugs*

I wish I could average $2.50/lb on my food. I guess I just compare the price of dog food to what I spend, and what I would spend on food for a child. It doesn't seem expensive.

But a lot of that varies with the size of your dogs and how many dogs you own. For several years, I was up to 14 dogs. I was feeding them DVP's Natural Balance with great results until the recall. So I switched them to Canidae and they all went downhill and looked like utter crap. So I then put them on Innova & EVO.

I went through over 80 lbs of dog food a week. When you think that I was paying approx. $50 for a 30 lb bag, you do the math. I want to say on average I was easily spending $200 a week on dog food alone. Easily. And when we were hunting more, those dogs were burning calories like crazy and some of the dogs were up to eating 6 cups a day just to maintain body weight and energy levels. I remember one months epcifically that my food bill was over $1,000. And that's downright crazy.

And even with my dogs now, one 5.5 pound bag wouldn't even feed everyone for the day. I go through about 40 lbs a week right now.
__________________
The Hokey Pokey. That's what it's all about.
Reply With Quote
  #60  
Old 02-08-2009, 09:27 AM
Laurelin's Avatar
Laurelin Laurelin is offline
I'm All Ears
 
Join Date: Nov 2006
Location: Oklahoma
Posts: 29,524
Default

I think in college I spent like $18 on a bag of EVO that lasted well over a month. One benefit of having a very small dog.

With all five dogs, we feed a middle sized bag of EVO every 3-4 weeks. I'll have to check price but I know it's quite a bit more expensive here than it is in Texas.
__________________
Mia CGC - (5 year old Papillon)
Summer TG3 TIAD - (10 year old Papillon)
Hank - (approx. 10 month old Spotty Dog)
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT -5. The time now is 12:21 PM.


1997-2013 Chazhound Dog Site