Dog Site - Dog Stuff
Dog Forum | Dog Pictures

Go Back   Chazhound Dog Forum > Dog Discussions and Dog Talk Forums > Dog Food and Recipes


Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 08-03-2006, 02:52 PM
Gempress Gempress is offline
Walks into Mordor
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 11,955
Default The cost of feeding raw

How much does it cost to feed a healthy raw diet?

Between Zeus and Voodoo, we are going through a $48 (with tax) bag of food every three weeks. I can't help but think that a good raw diet would be cheaper (or at least the same price!)
__________________
Reply With Quote
  #2  
Old 08-03-2006, 03:15 PM
DanL's Avatar
DanL DanL is offline
Top Dog
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,881
Default

How good are your bargain hunting skills? Do you have a spare freezer to allow bulk purchases? That will help a lot as far as keeping the cost down.

We spend about 100 per month for 3 dogs. They weigh 85lbs, 60lbs and 25lbs. I think I figured out we use about 30-35lbs of food per week- Gunnar gets about 2 1/2-3 lbs per day, Midnite gets about 1 1/2lbs, and Bruzer about 3/4lb.

I try to buy stuff in bulk- cases of various chicken, large packs of pork shoulder, ribs, beef sirloin roasts, etc. I have a goal of 1 dollar per lb as my cost, so something more expensive like beef sirloin (about 1.80/lb) is offset by something cheap like chicken leg quarters (about .45/lb).

I'm not sure if you'll be paying less to feed raw, but to me it's worth a little extra expense to provide a better diet for them.
Reply With Quote
  #3  
Old 08-03-2006, 03:31 PM
juliefurry's Avatar
juliefurry juliefurry is offline
Rusty but Trusty
 
Join Date: Mar 2005
Location: United States
Posts: 6,209
Default

well I called around some butchers and found chicken for .69/lb and I bought 40 lbs (if the dog don't eat it we will). They have things like beef hearts, livers and stuff for about 1.39/lb. I figured a dog Hannah's size (she's about 55 lbs) gets a little under 1 1/2 lbs of food per day.
__________________
Secret to a successful life is not in playing a good hand, but in playing a poorly delt hand well.






Reply With Quote
  #4  
Old 08-03-2006, 03:41 PM
weylyn weylyn is offline
Big Dog
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 150
Default

Last week there was a sale on ground beef at .99c/lb
I usually get 75lbs of whole, fresh chicken for .60-.70c/lb (I order by the case)
Beef kidneys for .69c/lb, beef liver for .99c/lb
Pork shoulders run 1.09/lb (plus I buy whatever's reduced for quick sale)
Rabbit and wild caught salmon are my two most expensive purchases, the salmon runs me $2.00/lb ATM and the rabbit varies...it can be as much as $2-4/lb, but I'm currently talking with a lady who might be able to sell me rabbit for $1.50/lb (whole, fur on, guts intact). I won't buy it for $4, that's just too much for me. I have to buy about 200+lbs of food a month to feed my crew.

That's just what I buy, though. Become friends with your butcher or local meat processor, buy in bulk, buy sales, buy stuff reduced for quick sale and (if there is one in your area) join a local raw food co-op. A friend of mine gets emu for $1/lb from her co-op...boy am I jealous. Never settle for prices, there's always something better out there. The "hunt" never ends
Reply With Quote
  #5  
Old 08-03-2006, 05:05 PM
Mordy's Avatar
Mordy Mordy is offline
Quigleyfied
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,868
Default

I spend roughly $30 a month, including some organic stuff (which usually is a little more expensive) and factored cost for supplements such as fish oil, coconut oil, vitamin E, probiotics and kelp powder.

My dog weighs 28 pounds and gets an average of 850 kcal per day, not including training treats. Calculated over 30 days that's about the equivalent of a 13.2 pound bag of Innova Evo (the second largest size), which would cost me about $23 including tax.

If I really made an effort, I could probably cut cost down even more, but I refuse to buy certain things, such as for example anything sold by Tyson.
__________________
Sabine Contreras
- Canine Care
- Nutrition Consulting
- Product Research

I've been frosted!
Reply With Quote
  #6  
Old 08-03-2006, 05:31 PM
doberkim doberkim is offline
Naturally Natural
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,380
Default

i spend a lot more for just feeding one dog, but hes... ah... quite a dog

when iwas feeding bowie, bowie ate under 2 lbs a day - adding in another 0.5 lbs a day for the cats, and we averaged about 120-150 a month for food. i get chicken very cheap, but rabbit, lamb is UBER spendy, and beef and pork are in the middle. so it averages.


however, now ive got rah, who is eating 4-5 lbs a day on a LIGHT day. hes eating in 2 weeks what bowie ate in a month for most things (bowie total needed about 60 lbs a month - rah eats at least 30 lbs a week) - he typically gets a meal in the Am and PM, and then something more boney/frozen to chew on midday to keep him occupied. clearly, my costs for him are astronomical right now - and i still cant get the dog to weigh much more than 77 lbs. i dont even want to calculate what i spend on food for him a month.

im sure if i fed kibble it would be spendy, too...
__________________

ARCHX Bowie's Semper Fidelis v DRU, VC CDX ASCA-CDX CDX-H RE RL1X RL2X RL3 ATT WAC TT CGC FFX-OG

Beja's Bombs Away v Bowie, CD ASCA-CD CD-H BN RN NA RL1 WAC ATT YTT PTT CGC

Bowie's Here Comes the Boom!


http://otchrah.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Old 08-04-2006, 09:34 AM
whatszmatter
Guest
 
Posts: n/a
Default

I buy lots in bulk, have a huge freezer and it breaks down to about 30+ or - a few bucks every month per dog.
Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT -5. The time now is 12:04 PM.


1997-2013 Chazhound Dog Site