Dog Site - Dog Stuff
Dog Forum | Dog Pictures

Go Back   Chazhound Dog Forum > Dog Discussions and Dog Talk Forums > Dog Food and Recipes


 
 
Thread Tools Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
  #5  
Old 01-28-2005, 04:50 AM
Mordy's Avatar
Mordy Mordy is offline
Quigleyfied
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,868
Default

Quote:
Well that's what I hear, however I don't believe everything I hear.
you don't have to believe everything you hear, but simply looking at the ingredients in science diet will show you that it is poor quality crap. for more details, please read here, the shortcomings are pointed out in great detail.

Quote:
My current vet recommends me to feed her Innova, but he also supports Science Diet which is what I've been feeding Ginger here as of late.
most of the nutrition related education at vet schools is sponsored by hill's, so that's what vets know and feel "safe" recommending, because it has been pushed on them continually. the more you learn about ingredients, the better you will understand science diet's shortcomings. also, many vets sell science diet at their offices and make a profit of up to 40% of the price tag. money makes the world go round.

[quote]But doing some reading has made me switch to Innova here soon and Innova is overpriced as well in my opinion.[/url]

you made a great choice there, but i really do not think that innova is overpriced, considering what you get in the bag. when you look at it realistically, science diet is overpriced. i'll add a calculation at the end of this post to outline my statement a little more.

Quote:
But I want what's best for her, if Science Diet is crappy my question is why do vets recommend it?
by "vet recommended", do you mean a vet actually recommending during a consultation, or the slogan hill's uses to market it? because that's just a cleverly used phrase that is included in their trademark. either way, see my comments above.

Quote:
And we pretty much have all come to the conclusion that isn't good food. So I say again if this food is junk then its false advertising and something needs to be done about it
the sad thing is, what are you going to do about it? hills for example is a company that brought in 1.5 billion in revenue in 2004 alone, and it's a company that only has about 2,600 employees. if someone actually had reason to complain about something to them (which isn't hard lol), they don't have a problem to cough up the money to settle in court, plus a major share of veterinary research is sponsored by them, which would make it extremely hard to come up with facts they can't disprove somehow. the best thing you can do is boycot the company and tell everyone you know who has pets to do the same.

so, here goes the calculation:

let's base the calculation on the average nutritional requirements of a moderately active dog of 50 pounds. for these criteria, the AAFCO has established a value of 1,070.19 kcal/day, the NRC guideslines from 1983 cite two different numbers that average out to 1,580 kcal/day. we'll use the average of these two numbers for this example, which would be 1,340 kcal/day.

* science diet original and lamb & rice adult are generally priced at around $23 for a 20lb bag
nutritional value calculates as follows:
----- 1,684 kcal/lb, 365 kcal/cup, 33,680 kcal/bag, 92.3 cups/bag for the original
----- 1,680 kcal/lb, 364 kcal/cup, 33,609 kcal/bag, 92.3 cups/bag for the lamb & rice
these values are so similar they come out to the same when rounded, so i will only list the calculation once:
---------- cost per pound: $1.15
---------- cost per cup: $0.25
---------- daily feeding amount: 3.67 cups
---------- daily feeding cost: $0.92
---------- days bag will last: 25

* science diet advanced protection adult is generally priced at around $24 for a 17.5 lb bag
nutritional value calculates as follows:
----- 1,724 kcal/lb, 374 kcal/cup, 30,179 kcal/bag, 80.7 cups/bag
---------- cost per pound: $1.37
---------- cost per cup: $0.30
---------- daily feeding amount: 3.58 cups
---------- daily feeding cost: $1.07
---------- days bag will last: 22

* innova adult is generally priced at around $23 for a 16.5 lb bag
nutritional value calculates as follows:
----- 1894 kcal/lb, 557 kcal/cup, 31,260 kcal/bag, 56 cups/bag
---------- cost per pound: $1.39
---------- cost per cup: $0.41
---------- daily feeding amount: 2.4 cups
---------- daily feeding cost: $0.98
---------- days bag will last: 23

what you get for your money
for those 6 cents a day you spend more on the innova than on science diet, you get the following:
* whole, fresh, human grade ingredients, not on all kinds of industry byproducts and leftovers that have already been processed once and lost most of their nutritional value
* guaranteed hormone and antibiotic free meats; and grains, fruits and vegetables that have been tested to be free of pesticide residues
* no generic "animal fat" (which can include pets that have been euthanized and rendered)
* no poorly absorbable supplements and artificial vitamins
* a food made in small batches and not stocked by retailers in large quantities, so it won't sit on the shelf for ages. i talked to a natura representative last weekend and he told me that some stores have a turnaround time of natura foods of about two weeks - that means you get fresher food with more of the nutrients intact

and no matter how suspicious i look now (*grins*), i am not an employee of natura or in any way affiliated with them and i don't sell their foods either. they just happen to make great products that are definitely not overpriced when you compare the details and don't just look at the price tag of the individual bags.
Reply With Quote
 

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT -5. The time now is 06:37 AM.


©1997-2013 Chazhound Dog Site